Świadomy biznes czyli jaki?

Do używania określenia świadomy biznes zainspirował mnie Fred Kofman, który napisał jedną z moich ulubionych książek biznesowych o takim samym tytule. Opisał on w bardzo przystępny sposób to co najważniejsze w budowaniu organizacji na wielu płaszczyznach. 
Dziś chcę przybliżyć tego co jest fundamentem w budowaniu świadomego biznesu. 

Czym jest świadomy biznes? 

Zacznę od tego co rozumieM, pod pojęciem Być świadomym. W moim rozumieniu to zdawanie sobie sprawy z tego, że istnieje i doświadczam życia z uważnością, będąc za nie w pełni odpowiedzialnym. Znam także swoje potrzeby, granice i wartości, czuję i potrafię odróżnić prawdę od wyobrażenia. 

Świadomy biznes w moim rozumieniu składa się z ludzi, którzy mają rozwiniętą samoświadomość oraz empatię. Korzystając z tych umiejętności ze zrozumieniem patrzą na otaczający świat i tworzą produkty/usługi które rozwiązują potrzeby, niosą określone wartości i spełniają jakąś większą misję. Tak to wygląda w bardzo dużym uproszeniu.

Spróbowałam zebrać w kilku punktach, elementy, które warto uwzględnić tworząc świadomą organizację, oto one:

ZESPÓŁ ODPOWIEDZIALNYCH GRACZY

Fundamentem wszystkiego są ludzie, którzy stają w swoim życiu w pozycji gracza a nie ofiary. Znaczy wiedzą, że wszystko to co mają lub nie mają w życiu jest wynikową ich działania lub nie działania. Są nastawieni na szukanie rozwiązań. Podchodzą do każdego dnia jak do kolejnych 24 godzin nowych możliwości i patrzą jak dziś mogą przybliżyć się o 1 krok do realizacji swoich celów. 

SPÓJNOŚĆ WARTOŚCI

Kolejnym elementem to spoiwo które łączy wszystkich graczy, czyli wspólne wartości jakie noszą w sobie i cenią sobie w życiu i we współpracy. To bardzo ważny element który pozwala nawiązać trwałe więź w zespole. 

ŁĄCZENIE WE WSPÓLNYM CELU

Każdy biznes/projekt/organizacja potrzebuje spójnego celu. Kiedy łączą się jednostki które idę w tym samym kierunku nagle coś co było nieosiągalne solo staje się możliwe w grupie. Podążając razem można dojść dalej.

KOMUNIKACJA BEZ PRZEMOCY – NVC

Bardzo ważny elementem jest stworzenie w przestrzeni do otwartego dialogu w zespole, tak by każdy mógł otwarcie mówić o tym co czuję i potrzebuje, dlatego tak ważna jest samoświadomość pracowników. Dobra i sprawna komunikacja w zespole przekłada się na sprawnie realizowane działania. 

UWAŻNOŚĆ NA POTRZEBY  KLIENTÓW

Dostarczając produkt lub usługę, skupiamy się na tym co potrzebuje odbiorca, jakiego są jego problemy i bóle, które swoim działaniem możemy rozwiązać. Zadaniem pracowników jest poznać jak najlepiej swoich Klientów, zrozumieć ich i dostarczyć im to czego dokładnie potrzebują, wspierając ich rozwój .

DEFINICJA USŁUG/PRODUKTÓW

Ważnym elementem każdego biznesu jest zrozumienie tego co się robi i dla kogo się robi, a następnie ujęcie tego w zbiór słów, które opiszą te działania. 

INSPIRACJA ODBIORCY

Świadomy biznes kieruję się zasadą win – win w swoich działaniach. Dlatego w komunikacji z odbiorcami, mówi o produkcie prawdę nie zakrzywiając rzeczywistości. Docierając tym samym do tych którzy go po prostu potrzebują. 

AUTENTYCZNOŚĆ – TRANSPARENTNOŚĆ

Taki biznes, swoją moc w działaniu i zasięgi buduje na prawdzie, komunikując się w niej wewnątrz organizacji jak i na zewnątrz. Dbając tym samym o to by każdy kto dołącza do zespołu lub ma kontakt z jego pracownikami mógł czuć się swobodnie.

UWAŻNOŚĆ NA GRANICE I DZIURY

Te dwa elementy są silnie ze sobą połączone, ponieważ one mogą wynieść biznes na szczyt lub rozłożyć go na łopatki. Znajomość granic pozwala określać ile, czego, na kiedy, w jakim czasie, za ile, do kogo itd.. Wszędzie tam gdzie weźmiemy za mało lub za dużo, powstanie niedoszacowanie lub przekroczona granica wprowadzająca nierównowagę i robiąc dziurę, (więcej o dziurach znajdziesz tutaj) przez którą zaczynają ulatywać zasoby ludzkie, czasowe, finansowe td. 

WYŻSZY CEL

Świadomy biznes nie zadowala się szybki spektakularnym efektem materialnym (do czego dąży ego), jego misją jest działanie na wyższy cel, np. edukacja społeczeństwa czy dbanie o Matkę Ziemię itp. 

 

W moim odczuciu to najważniejszych elementów, jakie warto uwzględnić podejmując temat budowania świadomego biznesu od zera lub chęci zmiany obecnego stanu rzeczy na nowy. Oczywiście mam świadomość, że one nie wyczerpują tematu, ale jeśli czujesz się zainspirowany tym tematem, to serdecznie zapraszam do rozmowy o tym. 


Jeśli natomiast po przeczytaniu tego wpisu czujesz, że chcesz coś zmienić w swoim dotychczasowym działaniu, robić to z większą uważnością, być może stworzyć miejsce pracy bardziej przyjazne dla pracowników  lub produkt/usługę lubiany przez odbiorców, to serdecznie zapraszam do wspólnej pracy.  Wspólnie wypracujemy indywidualne rozwiązanie dla Twojej firmy, organizacji lub projektu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.